Strona główna »

Quilling – papierowe cuda

Quilling – papierowe cuda

Jednak dla tych osób, które chciałby odmienić swoje wnętrze w oryginalny sposób i jednocześnie nudzą się w długie zimowe wieczory prezentuję ciekawą technikę ozdabiania i dekorowania – quilling.
Nazwa ta pochodzi od angielskiego wyrażenia quill, oznaczającego tuleję. W praktyce określenie to odnosimy do jednej z technik papieroplastyki polegającej na skręcaniu cienkich pasków papieru, które później są formowane w różnorodne kształty, wzory i obrazy.

Korzeni quillingu należy szukać w jubilerstwie. Szlachetne kruszce zwijano w ten specyficzny sposób by uzyskać ciekawe elementy zdobnicze. W okresie renesansu, zakonnice i mnichowie zastosowali tę technikę do ozdoby ksiąg. Zastąpili jednak drogocenne złoto, dużo tańszym materiałem, czyli pozłacanym papierem. W XVIII w. metoda ta zagościła w domach mieszczańskich i stanowiła sposób na spędzanie wolnego czasu. Za ojczyznę quillinu uważa się Anglię, gdzie do dziś cieszy się ona dużą popularnością. Do Polski zawitała zaledwie kilka lat temu i coraz bardziej podbija serca rękodzielników.

Jak zrobić ozdobę metodą quillingu?
rybka kartkaW pierwszej kolejności zwykłą kartkę papieru (może być kolorowa) tniemy na cienkie 3-5 mm paski. Zajęcie jest dosyć pracochłonne. Ostatnio w sklepach dla plastyków pojawiły się gotowe, przycięte paski. Następnie każdy pasek zwijamy ciasno w spiralę (ślimaka). Dla ułatwienia można wykorzystać wykałaczkę, igłę lub specjalny nawijak (ok. 25 zł). Taki zwinięty rulonik możemy zacząć dowolnie formować poprzez naginanie, rozciąganie itd. Powstają w ten sposób fantazyjne oczka, łezki, serduszka, kropelki, które stanowią pojedyncze elementy dalszej układanki.

Kilka łez może utworzyć kwiatek, wygięte serduszka i skręty w kształcie litery "s" zostaną połączone w śnieżynkę. Wszystko zależy od inwencji twórcy. Gotowe motywy delikatnie nakleja się na karton. Jest to najtrudniejsza część, gdyż wymaga dużej precyzji. Wzory są naklejane prostopadle do powierzchni kartonu a więc klej jest nanoszony na cieniutkie krawędzie skręconych pasków. Ostatecznie możemy uzyskać fantastyczny obraz lub kartkę okolicznościową.

Oglądając prace wykonane w tej filigranowej technice, wydaje się, że nie ma ona ograniczeń. Zaawansowani rękodzielnicy potrafią wykonywać zwierzątka, figury przestrzenne, pudełka a nawet donice. Quilling to technika dla osób cierpliwych i z wyobraźnią. Warto jednak zainwestować odrobinę czasu by wykonać niebanalną ozdobę do domu. Satysfakcja będzie podwójna – nie dość, że będzie to oryginalna dekoracja, to jeszcze własnoręcznie przygotowana. Tym, którzy się odważą rozpocząć przygodę z quillingiem – życzę powodzenia.

zdjęcie 1 - śnieżynka (źródło: www.craftymando.com)
zdjęcie 2 - rybka (źródło: www.ok4f.com)

2010-12-13

www.Elif.pl

zdjęcia: autor nieznany

Artykuł pochodzi z: Quilling – papierowe cuda

INNE CIEKAWE ARTYKUŁY

ziarna kawy

Polacy świadomymi kawoszami

W naszym kraju sukcesywnie rozwija się kultura picia kawy. Wzrasta związana z nim świadomość konsumentów i w związku z tym zapotrzebowanie na kawę najlepszą jakościowo.

kalendarz Ilustris

Kalendarz Ilustris 2011

Zbliża się koniec roku, a wraz z nim czas poszukiwań nowego kalendarza. Wybór jest trudny, gdyż na rynku mamy wiele ciekawych i kolorowych publikacji. Wśród tych masowych produktów są jednak prawdziwe perełki - kalendarze, które ukazują się niezmiennie od wielu lat.

dzienniczek ciąży

Dzienniczek Ciąży

Ciąża to wspaniały okres dla przyszłej mamy oraz jej otoczenia. Wyczekiwanie na badanie USG, pierwsze ruchy dziecka, obserwacja rosnącego brzuszka. Oprócz wielkich oczekiwań i radości, ciąża jest również czasem ogromnych zmian w sposobie odżywiania i stylu życia. Przyszła mama musi pamiętać o terminach wizyt u lekarza oraz wykonywać badania w określonym czasie.

Shortcuts to Poland

Shortcuts to Poland

O tym, jakich pytań nie zadawać nieznajomym, jak być dobrym gościem, kiedy Polak zostaje starym kawalerem i dlaczego Amerykanie nie proszą o pomoc – razem z autorką przekraczamy ocean znaczeń i wdzieramy się w dżunglę kulturowych symboli polskiego przylądka.